Results | Classic Orienteering @ North Chagrin | Sunday SEPT 10

RECAP

Hazel Barton and Fred Mailey reporting:

Wow!  The Weather was great!

Nice and cool weather for the event.  Good turnout for the Classic Courses in North Chagrin Reservation, part of the Cleveland Metropark System.  All the courses gave the participants a great tour of the parks wonderful facilities including the Nature Center, Sanctuary Marsh, Picnic areas, and the All Purpose and Bridle trails.

Staffing (all volunteers)

 

  • Event Director: Hazel Barton
  • Course Designer and Setter: Mark Stypczynski
  • Training and instruction: Andreas Johansson
  • Registrar: Jamey Price
  • Timers/Starters: Brad Lohiser and Jen Robinson
  • Control Pickup: Daniel Smith, Randy Mitchell, Todd Pownell, Fred Mailey

Results

White Course: 9 controls 2.6 km 10 m
    Name                     Controls   Time
  1 Mary-Beth Wagner               10   110:14
    Gil Wancheck                    1 

Yellow Course: 11 controls 3.4 km 10 m
    Name                     Controls   Time
  1 Jack Warder                    11   37:18
  2 Tim-Troy Claypoole             11   52:28
  3 Mike Sustin                    11   68:16
  4 Fran Kern                      11   89:00
  5 Frank Mahne                    11   99:30
  6 Leonard Stanek                 11   133:38
    Jeff-Alex Perry                11   84:52 (punched 45 and 46 out-of-order)
    Mary-Questin Dergler           10   121:41
    Dergler Finkelstein             6   134:20

Orange Course: 10 controls 4.5 km 30 m
    Name                     Controls   Time
  1 Smith Joseph                   10   73:20
  2 Geoffrey Borthuick             10   89:22
  3 Tim Burdick                    10   96:59
  4 Sanae Rogers                   10   100:20
    Greg Marjenin                   6   193:53
    Parker Morris                   5

Green Course: 12 controls 5.4 km 50 m
   Name                      Controls   Time
 1 Neil Dolinger                   12   117:50
 2 KJ Rufener                      12   129:34

Red Course: 14 controls 6.4 km 60 m
   Name                      Controls   Time
 1 Randy Mitchell                  14   70:19
 2 Todd Pownell                    14   76:17
 3 Andreas Johansson               14   81:58
 4 Lohiser Robinson                14   83:24
 5 Bob Turanchik                   14   91:45
 6 Ivan Redinger                   14   111:27
   Steve Johnson                   13 99:59 (missed 42)
   Jim Redmond                     13 166:25 (ran course backwards and missed 40)

Resources

Routegadget – Upload your GPS track today!

Simple Splits